Robo 101Aleb247 | Wagon osobowy doczepny 2 kl DBhixt 91247 PKP

Wagon osobowy doczepny 2 kl



Metryka modelu

Rodzaj wagony osobowe
Seria pojazdu DBhixt
Epoka IIIc
Producent Robo
Numer katalogowy 101Aleb247
Rok produkcji 2012
Zarząd kolei PKP
Numer inwentarzowy 91247
Skala H0
Stacja macierzysta Lębork
Dyrekcja DOKP Gdańsk
Liczba osi 4
Długość 272

Dodatkowe informacje

Wagon bezprzedziałowy pasażerski 2 klasy do ruchu lokalnego, doczepny, potocznie nazywany Ryflak.
Typ: 101A.

Praktycznie pierwszy wielkoseryjny model wagonu typowo polskiej konstrukcji wykonany przez rodzimego producenta Robo Modele (http://www.robo.eu.com/)
-------------------------------------------------
Wagony typu 43A, oraz ich późniejsze wersje, 101A i 102A, były czteroosiowymi, bezprzedziałowymi wagonami osobowymi produkcji polskiej przeznaczonymi przede wszystkim do obsługi ruchu lokalnego. Ich produkcję w zakładach Cegielskiego w Poznaniu rozpoczęto w 1957 r. W pierwszym okresie eksploatacji trafiły do krakowskiej DOKP, w ciągu kilku lat stały się powszechne niemal w całym kraju.
Następcy wagonu 43A, typy 101A oraz 102A zostały pomyślane jako wagony doczepne do spalinowego wagonu motorowego SN80, co znajdowało odzwierciedlenie chociażby w ich schemacie malowania (kremowo-niebieski, w odróżnieniu od typowego dla PKP koloru oliwkowego). Modernizacji uległ system ogrzewania, przebudowano także ściany czołowe, a w ostatnim okresie eksploatacji wymieniono brezentowe harmonie osłaniające przejścia międzywagonowe na gumowe wałki.
Służbę na PKP "ryflaki" (zwane tak od charakterystycznych uwypukleń biegnących wzdłuż zewnętrznej ściany pudła) zakończyły na przełomie lat 80 i 90, wyparte przez wszechobecne EZT - do dziś zachowało się zaledwie kilka egzemplarzy.
Modele "ryflaków" w skali H0 wytwarzane były przez dwie polskie manufaktury - Tololoko i łódzką EFC-Loko. Modele obu producentów wykonywane były ręcznie, na zamówienie, z blachy fototrawionej i odlewów plastikowych, malowane były aerografem, a oznaczenia nanoszono przy użyciu kalkomanii lub techniką tampodruku. Obecnie modele, ze względu na seryjną produkcję oraz przystępne ceny, są dostępne dla każdego modelarza lub kolkcjonera.						

Szukaj informacji o modelu w Google


Galeria zdjęć

 

Witrynę napędza Drupal, system zarządzania treścią o publicznie dostępnym kodzie źródłowym