Hazero 2013 | Wagon towarowy przystosowany do przewozu podróżnych Kdth 111 847 PKP

Wagon towarowy przystosowany do przewozu podróżnych



Metryka modelu

Rodzaj wagony towarowe
Seria pojazdu Kdth
Epoka IIIc
Producent Hazero
Numer katalogowy 2013
Rok produkcji 2013
Zarząd kolei PKP
Numer inwentarzowy 111 847
Skala H0
Stacja macierzysta Gniezno
Dyrekcja DOKP Poznań
Liczba osi 2

Dodatkowe informacje

Rew. Ostrów 12.05.58

Ściśle limitowany model wykonany z okazji spotkania modelarskiego "5 lat Klubu HAZERO", które odbyło się w dniach 19-21.04.2013.

Co dwa lata przygotowujemy nietuzinkowy wagon, który poza walorami czysto historycznymi i modelarskimi, dodatkowo zawsze jest związany z ziemiami Wielkopolski (co zawsze jest widoczne na wagonie).

W tym roku, postanowiliśmy zaproponować wszystkim uczestnikom kolejny rodzynek. Model który nigdy jeszcze nie został wydany przez jakiegokolwiek wydawcę, czy to fabrycznego, czy też małoseryjnego. Wagon kryty budowy wojennej ex Bremen, przeznaczony do przewozu podróżnych, a który w nomenklaturze PKP został nazwany Towosem. Towosami były klasyczne kryte wagony towarowe, które przystosowywano do przewozu podróżnych tylko poprzez wstawienie ławek do środka wagonu, dodanie możliwości hamowania z wnętrza oraz zainstalowanie dodatkowego zabezpieczenia drzwi ładunkowych (chyba w przypadku przewożenia ludzi, powinno być - wejściowych???).
Jest to o tyle ciekawe, że często mylnie stosuje się tą nazwę do wagonów na stałe przebudowanych na osobowe, lub do pociągów składających się z wagonów osobowych i towarowych.
Towosy miały kolorystykę i numerację jak wagony towarowe, a od zwykłych towarowych odróżniało je z zewnątrz tylko duży napis "towos" na drzwiach, oraz określenie stacji macierzystej, co w zwykłych wagonach krytych nie występowało.
Oczywiście wagony kryte przeznaczone do transportu podróżnych były kierowane do tych zadań bezpośrednio po naprawach, jako czyste i odmalowane. Nie było mowy o wysprzątaniu resztek po przewożonych towarach, wstawieniu ławek i wpuszczaniu tam podróżnych...
Wagony tego typu były kierowane tylko na krótkie trasy w pociągach lokalnych, i tylko w wypadku braku wagonów "normalnych" klas.

Wagon został opracowany dla roku 1958, kiedy to z pewnością wagony tego typu jeździły z dużym napisem "Towos", czyli dla wczesnej epoki IIIc. Pasuje on do obu wcześniej wydanych z okazji "rogalinków" wagonów.

Poniżej przedstawiam wyciąg z instrukcji GWT (R-2) z 1961 r., który rzuca nieco światła na wagony "Towos" oraz zdjęcie takiego wagonu z "Monografii DOKP w Poznaniu, lata 1945-92", autorstwa Henryka Zięby, oraz rysunek Pana Krzysztofa Koja.

Dodatkowo chciałbym nadmienić , że konkretny numer i przydział został opracowany przy udziale kolejnego guru opracowań historycznych wagonów PKP, Pana Andrzeja Etmanowicza.

Wagony zostaną przygotowane dla nas na podstawie dokumentacji Krzysztofa Koja, przez wszystkim znanego Irka "Parowozika" Rokosza. Oznakowanie przy pomocy tampodruku, jakie oferuje Irek daje pewność profesjonalnie przeprowadzonej konwersji. Dodatkowo , każdy wagon będzie miał nasze "hazero-we" opakowanie, swój indywidualny numer seryjny oraz hologram "Hazero" gwarantujący oryginalność. (niestety zdarzyło się już że nasze wagony podrabiano).			

Szukaj informacji o modelu w Google


Galeria zdjęć

 

Witrynę napędza Drupal, system zarządzania treścią o publicznie dostępnym kodzie źródłowym