Niezależne oświetlenie wnętrza w VT135 (MsBi PKP)

 

Image

Wagon motorowy Tillig 73127 (PKP MsBi) został wyposażony przez producenta w fabryczne oświetlenie wnętrza. Niedosyt pozostawia sposób sterowania tym oświetleniem - zapala się łącznie z oświetleniem kierunkowym wagonu.

 

W artykule przedstawię stosunkowo prosty sposób przeróbki fabrycznego oświetlenia tak, aby mozliwe było włączanie / wyłączanie za pomocą klawisza funkcyjnego, np F1.

Model wagonu został wyposażony przez producenta w standardowe ośmiopinowe gniazdo dekodera DCC (NEM 652). Większość dekoderów oprócz dwóch wyjść funkcyjnych przeznaczonych do sterowania oświetleniem kierunkowym, posiada wyprowadzenie trzeciego wyjścia funkcyjnego, przeznaczonego do sterowania dodatkowym oświetleniem lub innymi urządzeniami w lokomotywie. Wyjście jest według standardu NMRA połączone z wtyczką dekodera zielonym przewodem i oznaczane F1.

Przeróbkę rozpoczniemy od  demontażu obudowy modelu oraz wymontowania płytki oświetleniowej. Widok płytki ukazują fotografie poniżej.

Image

Płytka, na swojej dolnej powierzni ma zamontowane trzy styki łączące ją z dolną płytką modelu, na której zamontowane jest gniazdo dekodera. Zwracam uwagę na styki, ponieważ są one jednym z elementów, który będzie podlegał przeróbce.

Image

Górna powierznia płytki zawiera elementy z których zbudowane zostało źródło prądowe do zasilania LED stanowiących oświetlenie wnętrza.

Pierwszą modyfikacją będzie wylutowanie dwóch zewnętrznych styków łączących płytkę oświetlenia z płytką dolną. Następnie jeden ze styków należy wlutować w wolny otwór po stronie, po której są trzy otwory. Zamontowany styk pokazany jest na kolejnych fotografiach.

Image

I jeszcze zbliżenie.

Image

Kolejną przeróbką na płytce oświetlenia wnętrza jest wlutowanie dwóch zworek (można je kupić w formie rezystorów SMD o wartości 0Ω) lub kawałków przewodu. Na fotografii zaznaczono miejsca montażu zworek czerwonymi obwódkami.

Image

Na tym modyfikacja płytki oświetleniowej została zakończona. Teraz kolej na płytkę z gniazdem. Dwie kolejne fotografie ukazują wygląd płytki z obu stron.

Żóltym kolorem zaznaczono złącze w gnieździe, które na płytce nie zostało podłączone, standardowo we wtyczce dekodera jest do niego podłączony zielony przewód, który odpowiada wyjściu funkcyjnemu F1.

Image

Image

Aby sterować oświetleniem wnętrza za pomocą wyjścia funkcyjnego dokonamy drobnej przeróbki na płytce. W pierwszej kolejności należy przeciąć ścieżkę w miejscu zaznaczonym na kolejnej fotografii czerwonym krzyżykiem. A następnie połączyć przeciętą ścieżkę kawałkiem przewodu z niewykorzystanym złączem gniazda.

Image

 

Image

 Na tym kończy się lista koniecznych zmian. Montujemy imitację wyposażenia wnętrza, dekoder oraz płytkę oświetlenia wnętrza (po zmianach łączy się ona z główną płytką tylko dwoma stykami).

Zamontowany dekoder (użyty został Lokor dekoder oparty na konstrukcji MERG 133) pokazano na kolejnej fotografii. Dekoder standardowo jest skonfigurowany tak, że po uaktywnieniu funkcji F1 załącza "zielone" wyjście funkcyjne, co w naszym przypadku załączy oświetlenie wnętrza.

Image

Dekoder idealnie pasuje wielkością w otworze przygotowanym przez producenta. Po przyklejeniu taśmą izolacyjną jest on praktycznie niewidoczny pod dachem modelu.

Image

Pozostaje jeszcze tylko montaż obudowy wagonu i możemy w pełni korzystać z uroków DCC i niezależnie sterować oświetleniem czołowym oraz wewnętrznym modelu.

Witrynę napędza Drupal, system zarządzania treścią o publicznie dostępnym kodzie źródłowym