Roco 62557 | Lokomotywa uniwersalna elektryczna EU43-007 PKP

Lokomotywa uniwersalna elektryczna



Metryka modelu

Rodzaj lokomotywy elektryczne
Seria pojazdu EU43
Epoka V
Producent Roco
Numer katalogowy 62557
Rok produkcji 2007
Zarząd kolei PKP
Numer inwentarzowy 007
Skala H0
Liczba osi 4

Dodatkowe informacje

Model lokomotywy typu 112E.

W 1996 PKP ogłosiły przetarg na dostawę 50 lokomotyw, 8 w wersji dwusystemowej (3 kV = i 15 kV 16 2/3 Hz AC) dla prowadzenia pociągów transgranicznych z Niemcami i 42 w wersji jednosystemowej (3 kV =) głównie dla składów kursujących po CMK. Przetarg wygrało konsorcjum ADTranz (ADTranz Italia - Włochy, Vado Ligure i ADTranz Pafawag - Polska, Wrocław), które zaoferowało lokomotywy typu:

    typ fabryczny 112E, planowana seria na PKP EU43,
    typ fabryczny 113E, planowana seria na PKP EU11.

Początek dostaw przewidywano na 1996. Lokomotywy miały bardzo nowoczesną konstrukcję m.in. zastosowano hamowanie elektrodynamiczne, silniki trakcyjne asynchroniczne sterowane tyrystorowo czy komputer pokładowy. Tradycyjny nastawnik w klimatyzowanej kabinie maszynisty zastąpiono specjalnym joystick`iem podnosząc ergonomię pracy maszynisty. Również modułowa konstrukcja pudła lokomotyw wyposażona została w dodatkowe elementy konstrukcji zwiększające bezpieczeństwo maszynisty podczas wypadku. Z punktu widzenia cech konstrukcyjnych lokomotywy z wrocławskiego PaFaWagu stanowiły nową generację pojazdów trakcyjnych w porównaniu z dotychczas eksplotowanymi na PKP elektrowozami.

Wyprodukowane elektrowozy otrzymały nową kolorystykę, EU11 nowe logo grupy PKP i znaki serii dla nich przewidywane: EU43 i EU11. Mimo wieloletnich prób zarówno na torze doświadczalnym w Żmigrodzie jak i w pociągach rozkładowych nie zostały zakupione przez PKP (ostateczny termin wprowadzenia EU11 PKP podawało na luty 2002!) i ostatecznie trafiły one do Włoch. EU43 do prywatnego przewoźnika Rail Traction Company, a EU11 do państwowych kolei włoskich FS.

Mimo, że lokomotywy typu 112E i 113E nigdy nie należały do inwentarza PKP, to fakt że na przełomie wieków można je było przez wiele w sumie lat ujrzeć na naszych torach i to w dodatku w barwach naszego narodowego przewoźnika implikuje, że stanowią one znaczącą pozycję w zbiorach każdego modelarza kolekcjonującego tabor z epoki V! 			

Szukaj informacji o modelu w Google


Galeria zdjęć

 

Witrynę napędza Drupal, system zarządzania treścią o publicznie dostępnym kodzie źródłowym