EFC-Loko SU42515 | Lokomotywa uniwersalna spalinowa SU42-515 PKP

Lokomotywa uniwersalna spalinowa



Metryka modelu

Rodzaj lokomotywy spalinowe
Seria pojazdu SU42
Epoka V
Producent EFC-Loko
Numer katalogowy SU42515
Rok produkcji 2012
Zarząd kolei PKP
Numer inwentarzowy 515
Skala H0
Dyrekcja Zaklad Taboru Wrocław
Liczba osi 4
Długość 164

Dodatkowe informacje

Po udanym modelu lokomotywy manewrowej SM42, łódzka manufaktura przygotowała kolejny model z serii lokomotyw oznaczonych numerem 42, czyli SU42.

Lokomotywy serii SU42 były produkowane przez Zakłady Fablok w Chrzanowie w latach 1975-1977 jako modyfikacja lokomotywy serii SM42, jak również przez ZNTK Nowy Sącz w latach 1999-2000 jako modyfikacja lokomotyw serii SP42. Ze względu na kolorystykę malowania (barwy żółto-niebieskie) lokomotywy SU42 zyskały w środowisku miłośników kolejnictwa przezwisko Polsat.

Omawiany model pochodzi z partii lokomotyw przebudowanych w Nowym Sączu w latach 1999-2000. Przebudowa była podyktowana zmniejszającą się ilość wagonów pasażerskich ogrzewanych systemem parowym oraz zwiększoną awaryjnością kotłów ogrzewczych w eksploatowanych dotychczas lokomotywach spalinowych SP42 i polegała na przystosowaniu ich do ogrzewania elektrycznego. Podczas modernizacji lokomotywy otrzymały oznaczenie serii SU42 i numerację od 501 do 540. Omawiany model z numerem 515 został przebudowany z lokomotywy SP42-212.

Analogicznie jak w przypadku drugiej edycji lokomotyw SM42, model otrzymał całkowicie nową konstrukcję napędu. Mechanizmy przeniesienia napędu zostały oparte na rozwiązaniach z amerykańskich modeli, natomiast silnik to niezawodna Maschima. Model porusza się płynnie w każdym zakresie prędkości a silnik i mechanizmy pracują praktycznie bezgłośnie.

W oświetleniu zastosowano ciepłobiałe miniaturowe diody LED do oświetlenia głównego a także nie zapomniano o oświetleniu czerwonym. Model jest wyposażony w dekoder DCC (serii Zimo MX640) dzięki czemu od razu jest gotowy do jazdy w cyfrowych systemach zasilania, a jednocześnie posiada dodatkowe funkcje sterowania oświetleniem, takie jak niezależne załączanie świateł czerwonych oraz możliwość włączenia oświetlenia manewrowego. Nie zabrakło również świetnego dźwięku, przypominającego do złudzenia realną lokomotywę.			

Szukaj informacji o modelu w Google


Galeria zdjęć

 

Witrynę napędza Drupal, system zarządzania treścią o publicznie dostępnym kodzie źródłowym