Dobry sposób patynowania budynków z czerwonej cegły

(źródło: forum.modelarstwo.info) .

  1. Sklej "skorupę" budynku, czyli ściany, podmurówkę itp.
  2. Przygotuj farbę do fug (ja użyłem Humbrol 64). Rozcieńcz ją w stosunku 1:2. Powstanie rzadka farba.
  3. Miękkim pędzlem pomaluj ściany budynku. Rzadka farba wleje się w fugi. Obsmaruje też lica cegieł, ale tym się nie należy przejmować.
  4. Teraz "siła spokoju" - niech przez 24 h farba wyschnie.
  5. Przygotuj farbę do cegieł (ja użyłem Pactra A51). Trzeba ją dobrze i dokładnie wymieszać.
  6. Twardym płaskim pędzelkiem nabierz nieco farby i wytrzyj pędzel malując po kartce papieru. Pędzel musi być półsuchy. Wręcz suchy !
  7. Delikatnymi pociągnięciami maluj powierzchnie ścian. Farba ceglasta ma pokryć wyłącznie lica cegieł. Suchy pędzel nie pozwoli, aby "wlała" się ona w fugi.


Dwa powyższe punkty można zastąpić niewielkim kawałkiem gąbki, którą nasącza się w farbie. Oczywiście nie tak aby trzeba było wyciskać.
W każdym razie ta metoda jest łatwiejsza dla osób, które nie bardzo radzą sobie z suchym pędzlem a co za tym idzie zamalowują niechcący fugi.
Zamiast gąbki można użyć patyczka do uszu. Sprawdzone.  1. Znów "siła spokoju" - ale tym razem wystarczą 2 godziny - poczekaj aż farba wyschnie.
  2. Teraz szkoła cierpliwości: Malutkim pędzlem (Humbrol 00) pomaluj niektóre pojedyncze cegiełki farbą A51 z dodatkiem czerwonej, inne z dodatkiem żółtej, czarnej... Oczywiście farby służące do przebarwienia Pactry muszą być też Pactry (z Humbrolem mieszać NIE WOLNO).
  3. Zostaje już tylko "papranie". Tutaj każdy ma swoje sposoby. Ja tradycyjnie użyłem czarnej plakatówki i 5 pędzli. Najpierw zacieki z czarnej plakatówki rozcieńczonej śliną i nanoszonej mięciutkim pędzlem. Później zabrudzenia nanoszone twardym pędzlem, metodą wklepywania półsuchej farby...

Witrynę napędza Drupal, system zarządzania treścią o publicznie dostępnym kodzie źródłowym