Wstęp

Swoją przygodę z DCC rozpocząłem w 2002 roku, kiedy to zakupiłem pierwszy zestaw startowy Piko PKP. Zestaw oczywiście był analogowy. Ponieważ sterowanie jedną lokomotywą jeżdżącą w kółko stało się szybko nudne, postanowiłem poszukać rozwiązań umożliwiających sterowanie kilkoma lokomotywami jednocześnie. Szybko okazało się, że tradycyjne sterowanie analogowe odpada, ponieważ nadaje się jedynie do zastosowania na makietach; tworzenie odcinków izolowanych oraz sieci połączeń w pokoju na dywanie byłoby całkowicie niepraktyczne i niewygodne. Szukając informacji w Internecie, dowiedziałem się, że istnieje standard sterowania cyfrowego DCC, w którym można sterować wieloma urządzeniami praktycznie za pomocą jednej pary przewodów. Co więcej, takie rozwiązanie oferuje szereg funkcji niedostępnych do tej pory w układach analogowych (np. włączanie i wyłączanie oświetlenia poszczególnych lokomotyw i wagonów).

W tym czasie DCC w Polsce dopiero raczkowało, urządzenia były niedostępne i drogie a informacje dostępne głównie na zagranicznych stronach internetowych. Postanowiłem poskładać to wszystko w logiczną całość i zbudować przynajmniej podstawowe urządzenia, które pozwoliłyby uruchomić system, przetestować jego możliwości a przy tym dobrze się bawić. Ponadto, postanowiłem opisać wszystko na tej stronie internetowej (początkowo pod adresem www.dcc.terramail.pl), tak aby również inni zainteresowani mogli skorzystać z zebranych informacji i doświadczeń.

Po kilku latach, gdy wróciłem do tematu DCC, sytuacja była już diametralnie inna. Pojawiło się na rynku wielu producentów systemów DCC oraz akcesoriów kompatybilnych z tymi systemami, ceny natomiast znacznie spadły.
 
Początkowo ideą przyświecającą stworzeniu tej strony internetowej było publikowanie opisów budowy poszczególnych komponentów systemów DCC. Jednak ze względu na dostępność urządzeń na rynku w przystępnych cenach, nie jest to już priorytetem. Postaram się tu opisywać, poza urządzeniami budowanymi własnymi siłami, również wykorzystanie urządzeń "fabrycznych" oraz sposoby łączenia tego wszystkiego w spójną całość.

 

Karol Marcińczak.  
 

     Darmowe dźwięki lokomotyw PKP do dekoderów ZIMO     

 

Na skróty

 

DCC
Baza modeli
Elektronika
Różne artykuły
Techniki modelarskie

 

Witrynę napędza Drupal, system zarządzania treścią o publicznie dostępnym kodzie źródłowym